تبلیغات
اتود - فراخوان چهاردهمین چشنواره دانشگاهی تئاتر ایران

اتود

وبلاگ اتود تئاتر و موسیقی

جستجو
نظر سنجی

فراخوان چهاردهمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران

تهران - 24 تا 31 اردیبهشت ماه 1390

برگزاری چهاردهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی همزمان خواهد شد با آغاز دهه نود شمسی. این تقارن را به فال نیك می گیریم و امید داریم كه در این دهه با همت اساتید، دانشجویان و توجه مسئولان و حمایت های ایشان ، شاهد بالندگی و رشد هر چه بیشتر فرهنگ و هنر كشور عزیزمان ایران باشیم و روزهای خوبی برای تئاتر خصوصا تئاتر دانشگاهی رقم بخورد. بی شك این جشنواره ماندگار نمی شد و به امروز نمی رسید اگر تلاش اساتید ، دانشجویان ، مسئولان و برگزاركنندگان دوره های گذشته نبود. آنچه امروز به امانت در اختیار ما قرار دارد حاصل پیگیری و زحمت دوستانمان در سیزده دوره گذشته است كه این جشنواره را به تثبیت و اعتبار رسانده اند. همان طور كه بررسی ادوار گذشته نشان می دهد هر ساله شاهد تفاوت ها و اختلاف سلیقه هایی در نحوه برگزاری جشنواره بوده ایم ولی آنچه اهمیت دارد این است كه همگی با حسن نیت هدفی جزء رشد و اعتلای تئاتر نداشته اند و ما نیز با حفظ دستاوردهای گذشته سعی بر ارتقاء آن خواهیم داشت. امروز جشنواره تئاتر دانشگاهی به مرحله ای رسیده است كه نمی توان با اعمال سلیقه ها و اظهارات غیر كارشناسی ، حاشیه سازی های بی اساس و نامه های دستوری روند رو به رشد آن را متوقف كرد بلكه باید با استفاده از خرد جمعی و در یك فرایند منطقی ، علمی و سازنده گامی به جلو برداشت. چهاردهمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران با هدف شناسایی و حمایت از گروه های برتر و فعال دانشگاهی در حوزه تئاتر، تولید آثار فاخر و ارزشمند با تكیه بر فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی ، نگاهی علمی و آكادمیك به هنر تئاتر، ارتباط موثر با گروه ها و جشنواره های خارجی در جهت رشد تئوری و عملی تئاتر دانشگاهی ایران، تاكید بر پژوهش و آموزش در حوزه تئاتر ، تعامل با تئاتر حرفه ای و ایجاد بستر مناسب برای معرفی نیروهای جوان و خلاق به تئاتر كشور در اردیبهشت ماه 1390 برگزار خواهد شد. از آنجایی كه جشنواره تئاتر دانشگاهی متعلق به همه اساتید و دانشجویان است امید است تا با همراهی و همكاری همه دانشگاهیان ، این رویداد عظیم فرهنگی – هنری مطلوب تر از همیشه برپا و برگزار شود.

سید جواد روشن

دبیر جشنواره

الویت های متون

ستاد برگزاری چهاردهمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران ، با هدف حمایت از تالیفات دانشجویی و متون ایرانی ، مضامین ذیل را در الویت انتخاب قرار خواهد داد:

- توجه به ارزش ها و باورهای دینی

- اقتباس از میراث گرانبهای ادبیات ایران

- موضوعات اجتماعی مبتنی بر ارزش های جامعه ایرانی

- پرداختن به شخصیت های تاریخی ، ملی و مذهبی ایران و اسلام

مسابقه دانشجویان تئاتری

ستاد برگزاری چهاردهمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران با هدف حمایت و شناسایی دانشجویان و گروه های برتر تئاتری در دانشكده های تخصصی تئاتر در سراسر كشور ، این بخش را برگزار می كند.

شرایط:

- آثار متقاضی حضور در این بخش در دو مرحله بازبینی می شود و متقاضیان باید متون پیشنهادی خود را تا تاریخ 10 آبان ماه 89 به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

- مرحله اول بازبینی در دی ماه و بازبینی مرحله دوم در اسفندماه 89 برگزار خواهد شد.

- این بخش به صورت رقابتی برگزار می شود .

- آثار برگزیده این بخش جهت اجرای عموم به نهادهای ذیربط معرفی می شوند.

مسابقه دانشجویان غیر تئاتری

ستاد برگزاری چهاردهمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران با هدف حمایت از دانشجویان مستعد و علاقه مند تئاتر در دانشگاه های غیر تئاتری این بخش را برگزار می كند.

شرایط:

- گروه های متقاضی از مراكز آموزش عالی شهرستان ها در ابتدا باید در جشنواره منطقه ای حضور یافته و سپس آثار برگزیده از این طریق به این بخش راه می یابند.

- متقاضیان تهرانی به صورت مستقیم و بعد از مرحله بازبینی در این بخش پذیرفته خواهند شد.

- علاقه مندان شركت در این بخش باید سه نسخه از متن پیشنهادی خود را تا 15 آبان ماه 89 به دبیرخانه جشنواره ارسال

نمایند.

- بازبینی آثار شهرستانی جهت حضور در جشنواره منطقه ای از روی فیلم و در دی ماه 89 و باربینی آثار تهرانی به صورت حضوری در بهمن ماه 89 انجام می شود.

- این بخش به صورت رقابتی برگزار می شود .

- آثار راه یافته به جشنواره منطقه ای جهت اجرا در دانشگاه ها و همچنین آثار برگزیده این بخش جهت اجرای عموم به اداره امور كانون ها و فعالیت های هنری دفتر امور فرهنگی وزارت علوم معرفی می شوند.

توجه : به منظور حمایت از دانشجویان دانشگاه های غیر تئاتری ، در صورتی كه محرز شود كارگردان واقعی اثر دانشجو و یا فارغ التحصیل رشته تئاتر است ولی فرم شركت در جشنواره با مشخصات یك متقاضی غیر تئاری ارائه شده باشد ، اثر از جشنواره حذف خواهد شد. بدیهی است سایر عوامل گروه نیز اگر دانشجو و یا فارغ التحصیل تئاتر باشند در این بخش مورد داوری قرار نمی گیرند.

مدرسان دانشگاه

ستاد برگزاری چهاردهمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران با هدف ارائه تجربه های مشترك نمایشی میان اساتید و دانشجویان تئاتر ، بخش ویژه مدرسان دانشگاه را برگزار می كند.

شرایط:

- كلیه مدرسان ( حق التدریس ، رسمی و مدعو ) گرایش های مختلف هنرهای نمایشی مراكز آموزش عالی می توانند در این بخش شركت نمایند.

- بازیگران و عوامل اجرایی نمایش باید از دانشجویان مراكز آموزشی مربوطه باشند.

- متقاضیان حضور در این بخش باید سه نسخه از نمایشنامه مورد نظر خود را تا 25 آبان ماه 89 به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

- بازبینی آثار پذیرفته شده در مرحله بازخوانی به صورت حضوری (مگر آثار شهرستانی و با تشخیص دبیرخانه) در بهمن ماه سال جاری برگزارخواهد شد.

- دبیرخانه جشنواره تلاش خواهد كرد تا فرصت اجرای عموم این آثار را فراهم نماید.

- این بخش به صورت غیر رقابتی برگزار می شود .

پایان نامه های برگزیده

ستاد برگزاری چهاردهمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران با هدف شناسایی ، معرفی و حمایت از پایان نامه های دانشجویان تئاری ، این بخش را شامل پایان نامه های عملی و نظری برگزار می كند.

شرایط:

- فقط پایان نامه های عملی دانشجویان گرایش كارگردانی تئاتر در یكی از مراكز دانشگاهی دولتی و یا غیر انتفاعی وابسته به وزارت علوم ، تحقیقات و فن آوری در مقاطع كارشناسی و كارشناسی ارشد كه در محدوده زمانی شهریورماه 88 تا بهمن ماه 89 ارائه شده باشند پذیرفته خواهند شد.

- علاقه مندان حضور در بخش پایان نامه های عملی باید تا 20 بهمن ماه 89 سه نسخه از فیلم اثر خود را بر روی لوح فشرده به همراه معرفی نامه از گروه آموزشی مربوطه كه تاریخ جلسه دفاعیه در آن قید شده باشد به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

- آثاری كه در دوره گذشته جشنواره اجرا شده باشند و یا در بخش پایان نامه های دانشجویی بیست و نهمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر اجرا شوند مورد بررسی قرار نخواهند گرفت.

- بازبینی این بخش صرفا از روی فیلم انجام می شود .

- در بخش پایان نامه های نظری آثاری كه با محوریت "تئاتر مقاومت در ایران و جهان" در محدوده زمانی بهمن 87 تا بهمن ماه 89 دفاع شده باشند پذیرفته خواهند شد. (ارائه مدارك جهت تائید زمان برگزاری جلسه دفاعیه الزامی است)

بر word - علاقه مندان حضور در بخش پایان نامه های نظری باید یك نسخه از پایان نامه خود را همراه با فایل اثر در محیط روی لوح فشرده تا 10 اسفندماه 89 به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

- بخش پایان نامه های عملی به صورت غیر رقابتی و پایان نامه های نظری به صورت رقابتی برگزار می شود.

توجه: در خصوص پایان نامه های عملی هیچ محدودیتی از نظر تعداد برای معرفی از طرف گروه های آموزشی وجود ندارد .

تئاتر خیابانی و نمایش های میدانی

ستاد برگزاری چهاردهمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران با هدف حمایت از تئاتر خیابانی و نگاهی آكادمیك به این

حوزه و همچنین توجه و حمایت از اجرای آئین های سنتی ایران و نمایش های میدانی و ترویج این آثار در میان مردم ، این بخش را برگزار می نماید.

شرایط:

- این بخش شامل نمایش های خیابانی با موضوع : "دانشجو ، دانشگاه ، ایران پیش رو" و "انقلاب و دفاع مقدس" و نمایش های میدانی و آئین های سنتی ایران از قبیل نقالی ، پرده خوانی ، تعزیه ، آئین های بومی و فلكلور و... خواهد بود.

- از آنجایی كه بازبینی آثار این بخش صرفا از روی فیلم انجام می شود لذا علاقه مندان شركت در این بخش باید سه نسخه از

فیلم اثر خود را بر روی لوح فشرده تا 25 دی ماه 89 به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

- نمایش های میدانی و سنتی مورد حمایت قرار خواهند گرفت ولی فقط بخش نمایش های خیابانی به صورت رقابتی برگزار می شود.

- اثر برگزیده این بخش جهت اجرای عموم به اداره امور كانون ها و فعالیت های هنری دفتر امور فرهنگی وزارت علوم معرفی خواهند شد.

نمایشنامه نویسی ( جایزه اكبر رادی)

ستاد برگزاری چهاردهمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران با هدف تولید نمایشنامه های فاخر و ارزشمند توسط دانشجویان و حمایت از تالیفات ایشان بخش مسابقه نمایشنامه نویسی ( جایزه اكبر رادی) را برگزار می كند.

شرایط:

- در این بخش تنها نمایشنامه های نگارش شده توسط دانشجویان ( غیر چاپی ) مورد بررسی قرار می گیرد و به منظور حمایت از تولیدات جدید لازم است تا آثار ارائه شده پیش از این در مسابقه نمایشنامه نویسی دیگر ی حائز رتبه نشده باشند.

- در داوری آثار تفاوتی میان دانشجویان تئاتری و غیر تئاتری وجود ندارد.

- دبیرخانه جشنواره آثار برگزیده این بخش را برای چاپ به اداره امور كانون ها و فعالیت های هنری دفتر امور فرهنگی وزارت علوم معرفی خواهد كرد.

بر Word - متقاضیان علاقه مند به حضور در این بخش باید سه نسخه از متن پیشنهادی خود را همراه با فایل اثر در محیط روی لوح فشرده تا 20 بهمن ماه 89 به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

پژوهش ( جایزه دكتر فرهاد ناظرزاده كرمانی)

ستاد برگزاری چهاردهمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران با هدف حمایت از پژوهش های دانشگاهی و شناسایی پژوهشگران برتر ، بخش پژوهش را با موضوع " اقتباس در تئاتر" ویژه اساتید ( حق التدریس ، رسمی و مدعو ) و دانشجویان برگزار می كند.

شرایط:

- متقاضیان شركت در این بخش باید چكیده مقالات خود را تا 20 آذر ماه 89 به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند. همراه با فایل A - متقاضیانی كه چكیده مقالات ایشان پذیرفته شود باید سه نسخه از پژوهش خود را حداكثر در 20 صفحه 4 بر روی لوح فشرده تا 20 اسفند ماه 89 به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند. Word اثر در محیط

- محورهای پیشنهادی دبیرخانه در این بخش: "شیوه های اقتباس در تئاتر" ، " تاریخچه اقتباس در تئاتر ایران" ، " بایدها و نبایدها در روند تبدیل ادیبات داستانی به نمایشنامه " ، " ضرورت اقتباس در تئاتر ایران" و...

- مقالات ارسال شده به این بخش نباید پیش از این در قالب كتاب و یا به هر نحو دیگری منتشر و ارائه شده باشند.

- چكیده مقالات نباید بیش از 300 كلمه باشد و در انتهای آن باید كلید واژه مقاله قید شود.

- عنوان مقاله باید بیان كننده محتوا و رویكرد علمی – پژوهشی آن باشد.

- مقالات باید بر اساس استانداردهای علمی – پژوهشی تدوین شده باشند.

- این بخش به صورت رقابتی برگزار می شود.

- دبیرخانه جشنواره آثار برگزیده این بخش را برای چاپ به اداره امور كانون ها و فعالیت های هنری دفتر امور فرهنگی وزارت علوم معرفی خواهد كرد.

نمایش های رادیویی

ستاد برگزاری چهاردهمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران با هدف توجه و گسترش نمایش رادیویی ، این بخش را با همكاری مركز نمایش رادیو برگزار می كند.

شرایط:

- متقاضیان حضور در این بخش باید سه نسخه از متن پیشنهادی خود را تا 20 آبان ماه 89 به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

- تنها متون ایرانی و تالیفات دانشجویی در این بخش پذیرفته می شوند.

- كلیه پذیرفته شدگان مرحله بازخوانی موظف هستند آثار خود را به صورت فایل صوتی و با رعایت كلیه قواعد و امكانات فنی نمایش رادیویی تا 25 بهمن ماه 89 جهت بازشنوایی به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

- دبیرخانه جشنواره تلاش خواهد كرد تا كارگاه آموزشی نمایش رادیویی را با همكاری مركز نمایش رادیو برگزار كند لذا پذیرفته شدگان در مرحله بازخوانی موظف به شركت در این كارگاه خواهند بود.

- این بخش به صورت رقابتی برگزار می شود .

نمایشنامه خوانی

ستاد برگزاری چهاردهمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران با هدف حمایت از تالیفات و ترجمه های دانشگاهی و معرفی آثار و تولیدات جدید دانشجویان بخش مسابقه نمایشنامه خوانی را برگزار می كند.

شرایط:

- متون پیشنهادی باید حتما تالیف و یا ترجمه دانشجویان باشد و متونی كه پیش از این اجرا و یا خوانش نشده باشند در الویت قرار دارند.

- متقاضیان حضور در این بخش باید متون پیشنهادی خود را تا 15 آذرماه 89 به دبیرخانه ارسال نمایند.

- بازبینی آثار پذیرفته شده در مرحله بازخوانی از روی فیلم انجام خواهد شد.

- این بخش به صورت رقابتی برگزار می شود .

پوستر و عكس تئاتر

ستاد برگزاری چهاردهمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران با هدف حمایت از طراحان گرافیك و عكاسان حوزه تئاتر دانشگاهی ، همچنین جمع آوری و نشر مجموعه پوستر و عكس نمایش های ادوار پیشین جشنواره ، این بخش را برگزار می كند.

اخبار تكمیلی و شرایط این بخش متعاقبا اعلام خواهد شد.

شرایط و ضوابط عمومی شركت در جشنواره:

( -. كلیه متقاضیان شركت در جشنواره (به غیر از بخش مدرسان و پایان نامه ) باید دانشجو و یا فارغ التحصیل ( بعد از خرداد 88 در یكی از مراكز آموزش عالی باشند.

- هر شخص می تواند متقاضی حضور در یكی از بخش های جشنواره ( به غیر از بخش های نمایشنامه نویسی و پژوهش) باشد .

ولی هر متقاضی می تواند برای یك بخش تا سه اثر پیشنهاد دهد. البته طبیعی است متقاضی تنها می تواند یك اثر را برای بازبینی آماده و ارائه نماید.

- اجازه نامه كتبی از نویسنده و یا مترجم اثر ضروری است مگر در شرایط خاص و به تشخیص دبیرخانه جشنواره.

- تعیین مكان و زمان اجرا بر عهده ستاد برگزاری و بر اساس امكانات و كارشناسی های انجام شده خواهد بود.

- بعد از مرحله بازخوانی به هیچ وجه امكان تغییر متن و یا كارگردان ( متقاضی اثر) وجود ندارد.

- تنها دانشگاه محل تحصیل و یا فراغت از تحصیل متقاضی به عنوان دانشگاه اصلی از سوی دبیرخانه شناخته می شود.

- در صورتی كه یك اثر دارای دو كارگردان باشد باید هر دو كارگردان شرایط عمومی و اختصاصی هر بخش را دارا باشند و كارگردانی مشترك بیش از دو نفر پذیرفته نخواهد بود.

- در هر مقطع از برگزاری جشنواره كه عدم صحت مدارك ارائه شده از سوی متقاضی برای دبیرخانه محرز شود اثر وی از جشنواره حذف خواهد شد.

- تكمیل و ارائه فرم شركت در جشنواره به منزله پذیرش شرایط ، قوانین و زمان بندی جشنواره است.

- متون و مدارك ارسال شده از سوی متقاضی مسترد نخواهد شد.

- ستاد برگزاری جشنواره صرفا خود را متعهد به هماهنگی حضور هر بازیگر در دو اجرای متفاوت می داند.

- چنانچه مواردی در این فراخوان درج نشده باشد موضوع از طریق استعلام متقاضی و طبق تصمیم ستاد برگزاری جشنواره اعلام و اجرا خواهد شد.

توجه : به گروه های راه یافته به جشنواره طبق نظرستاد برگزاری كمك هزینه تعلق خواهد گرفت. بدیهی است تعیین مبلغكمك هزینه در هر بخش بر عهده دبیرخانه جشنواره و الویت با مراكز دانشگاهی وابسته به وزارت علوم ، تحقیقات و فن آوری خواهد بود .

مدارك مورد نیاز:

- تكمیل و ارائه فرم شركت در جشنواره

- اصل گواهی اشتغال به تحصیل برای دانشجویان و یا كپی گواهینامه فراغت از تحصیل ( برای فارغ التحصیلان بعد از خرداد 88)

- دو قطعه عكس پرسنلی متقاضی

بر روی لوح فشرده Word - سه نسخه از نمایشنامه و اثر ارسالی به همراه با فایل اثر در محیط

- مجوز كتبی از نویسنده و یا مترجم اثر

- خلاصه و تحلیل اثر به همراه طرح اجرا (برای بخش های صحنه ای)

- چكیده ای از سوابق هنری متقاضی


برچسب ها: [فراخوان]،
دنبالک ها: فراخوان،

نوشته شده در شنبه 24 مهر 1389 توسط کوروش
درباره سایت
نویسندگان
آمار سایت
Blog Skin